2 stycznia, 2025

Kobieta w zmianie… Jak brać z serca i z głowy, by uzyskać wartościową zmianę?
„Musze mieć szczegółowy plan na zmianę.”
„Bój się i rób!”
„W mojej rodzinie jeszcze nikt nie prowadził własnego biznesu”
„Ale jak to możliwe, żeby w wieku 30/40/50 lat zmienić pracę/zacząć studia/uczyć się tańczyć?”
Te i inne przekonania pewnie słyszałaś nie raz. Zwykle towarzyszą nam wtedy, gdy chcemy zmienić coś w swoim życiu i już na początku ta nasza część, która czuje dyskomfort związany z tym, że decydujemy się na coś innego niż do tej pory, chce utrzymać status quo.
Co więc zwykle robimy?
Próbujemy siłowo przeforsować zmianę! Często obarczone to jest dużym napięciem, stresem a w konsekwencji przychodzi nam płacić sporą cenę np. zdrowotną, relacyjną itp.
A co warto zrobić?
Badanie serca…Wiem, że brzmi to kardiologicznie 😉 Nie, nie chcę Cię zapraszać na medyczne badania serca, ale chodzi mi o uwzględnienie w Twojej decyzji o zmianie potrzeb i wartości.
Czym są potrzeby?
Potrzeby są głęboko w nas osadzonymi jakościami, życiodajnymi motywacjami naszych działań. Istnieją w nas tak samo żywo, bez względu na to, czy w danym momencie są spełnione, czy nie. Potrzeby bowiem przede wszystkim „chcą być zauważone”. Sama świadomość ich istnienia w nas, może dać ukojenie i przybliżyć do tego, co w nas aktualnie żywe.
Na realizację każdej potrzeby jest nieskończenie wiele strategii. Każdy z nas może wymyślić setki. Będą one bardziej lub mniej skuteczne, będą realizowały daną potrzebę w większym lub mniejszym stopniu. Równocześnie, mamy też swoje ulubione, najbardziej dopasowane do własnych możliwości i preferencji. Czasem tak się do nich przywiązujemy, że traci z oczu inne możliwości.
A jeśli chcesz kilka z nich poznać, to poniżej je znajdziesz:
Potrzeba: autentyczności, wolności, kreatywności, harmonii, szacunku, miłości, kontaktu z innymi, bezpieczeństwa fizycznego, komfortu, wspólnoty, piękna, bliskości, odpoczynku, wyzwań itp.
Możesz zastanowić się, jakie strategie stosujesz, żeby te potrzeby zaspokoić.
Co robisz, żeby na przykład Twoja potrzeba kreatywności mogła być zaspokojona?
A co najczęściej robisz, żeby zaspokoić swoją potrzebę np. odpoczynku?
Czym są wartości?
Wartości to często głęboko osadzone w nas jakości, które kierują naszym życiem. Są jeszcze głębiej niż potrzeby. Potrzeba wynikają często z zaspokojenia deficytu, jakiegoś braku, a wartość pociągają nas ku rozwojowi.
Oto kilka z wartości:
miłość, balans, energia, prawość, zaufanie, lojalność, ciekawość, wiara, motywacja, piękno, pasja, rodzina, rozwój osobisty, spokój, rzetelność, mądrość, itp.
Która z tych wartości jest dla Ciebie najważniejsza?
W jaki sposób ją realizujesz w praktyce, w swoim życiu?
Autorka tekstu: Marta Łazarczyk
- trenerka komunikacji empatycznej w nurcie NVC (NonViolent Communication),
- logoterapeutka (V.E. Frankl Institut i ALEiA) – pomaga ludziom odkrywać sens życia i działania w różnych obszarach egzystencji,
- facylitatorka wspierająca zespoły, które chcą efektywnie i z sensem przejść przez zmianę.
- mediatorka w nurcie Kręgów Naprawczych, wspiera ludzi i zespoły we wzajemnym usłyszeniu się i rozwiązywaniu trudnych sytuacji. Tworzy w Fundacji Alegoria program Verbi valor – wartość słowa jako przestrzeń dialogu i budowania relacji poprzez warsztaty, webinary, konferencje oraz programy służące praktykowaniu zdobytych umiejętności: grupy empatyczne, grupy ćwiczące Kręgi Naprawcze,
- filolożka, dziennikarka, Kobieta Słowa, którym potrafi operować tak, by z każdym móc się dogadać,
- VicePrezes Fundacji Alegoria.